Lens Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, ilk defa kontakt lens kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz.

Tüm dünyada milyonlarca insan güvenli bir şekilde kontakt lens kullanıyor. Göz doktorunuzun onayını alarak lens kullanmaya başlayabilirsiniz. Yumuşak lensler kullanımı en kolay lenslerdir, daha önce hiç kontakt lens kullanmadıysanız bile yumuşak lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gözlerde kuruma hissi: Su içeren bir madde olan yumuşak kontakt lens, kurumaması için su ile beslenebileceği bir ortamda olmalıdır. Kontakt lenslerin bu ihtiyacını lens gözde değilken içinde saklandığı solüsyon, lens gözdeyken de gözyaşı sağlar. Kontakt lens gözyaşı film tabakası denilen havuzun içinde yüzmektedir diyebiliriz. Burada ki su azalırsa kuruma ve batma hissi olur.

Dijital cihazların yoğun kullanımı, klimalı ortamlar, sıcak iklimler kurumayı arttıran etkenlerdir. Ayrıca yüksek su içerikli lensler de gözyaşını fazla kullanarak kuruma olmasına neden olabilir.

Kontakt lenslere zarar vermeyen suni gözyaşı damlaları kuruma hissine çözüm olabilir. Koruyucu madde içermeyen suni göz yaşı damlaları tercih edilmelidir, koruyucu maddeler lense zarar verebilir.

Lenslerin göze yapışması: Lens gözünüze yapışmış yani hareketi durmuş ise lens ile kullanılabilen bir göz damlası, göz damlasının olmadığı durumlarda ise birkaç damla solüsyon uygulayın ve lensi çıkarmayı denemeden önce serbestçe hareket etmesini bekleyin. Bu arada göz kırpmayı ihmal etmeyin.

Yukarıda bahsedilenleri yaptıktan sonra da hala yapışma devam ediyorsa göz hekiminizle iletişime geçiniz.

Kontakt lenslerin gözde kaybolduğu hissi; İlk önce lenslerinizin düşmediğinden emin olun. Lenslerinizin gözünüzün arkasında kaybolması gibi bir şey söz konusu değildir, ancak göz kapaklarınızın altına kayarak yada katlanarak yer değiştirebilir. Bu durumda ilk olarak yapmanız gereken, lenslerinizin kendiliğinden görebileceğiniz bir yere gelmesini sağlamak için sağa-sola, yukarı-aşağı bakarak gözlerini çevirmektir.
Buna rağmen lensleriniz görebileceğiniz bir yere gelmiyor ise gözünüze birkaç damla göz damlası yada steril lens solüsyonu damlatın yukarı-aşağı ve sağa-sola bakarak lensi hareket ettirmeye devam edin yada gözlerinizi kapatarak parmağınızı göz kapaklarınız üzerinde burnunuza doğru hafifçe hareket ettirin ve lensin görebileceğiniz yere gelmesini sağlayın.