Lens Kullanımı

Lens kullanımı için gerekenler konusunu; lens kullanımına başlarken yapılması gerekenler ve lens kullanımı sırasında yapılması gerekenler olmak üzere iki aşamada değerlendirebiliriz.

Lens kullanımına başlarken, öncelikle bir göz hastanesine, kliniğine yada hastanelerin göz bölümüne gidilip bir göz doktoruna lens muayenesi olunmalıdır. Fakat genel göz muayenesi ile lens muayenesi birbirine karıştırılmamalıdır. Göz muayenesinde lens değerlerine bakılmaksızın genel bir muayene gerçekleşirken, lens muayenesinde gözün ölçümü yapılarak, kişinin göz yapısı ve lens değerleri incelenerek, lens kullanımı için uygun olup olmadığına bakılmaktadır.

Yapılacak kontakt lens muayenesinde :

- Görme keskinliğinin değerlendirilmesi,
- Biyomikroskop ile göz muayenesi ve gözyaşı değerlendirmesi,
- Göz numarasının tespiti,
- Gerektiğinde korneal topografi (korneanın kırıcılık haritasının çıkarılması işlemleri)
- Keratometri (kornea merkezinin eğrilik çapı ve kırıcılık gücünün ölçülmesi) işlemleri uygulanmaktadır.

Yapılan bu değerlendirmeler ile gözün, lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir. Ayrıca kişinin nasıl bir kontakt lens kullanabileceğine karar verilir.

Bu aşamadan sonra, lenslerinizi optik mağazalardan ya da lensmarket.com adresinden ücretsiz ve stoktan kargo, hızlı gönderim, kapıda ödeme, uygun lens fiyatları ile sipariş verebilirsiniz.

Kontakt lensler, steril kapalı blister ambalajlarda ya da cam flakonlarda sunulmaktadır. Lensinizin ambalaj paketi veya folyosunun açılmamış olmasına ve kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin. Lensin üzerinde herhangi bir çizik, çentik, yırtık veya çatlak bulunmamalı ve küçük parçacıklar yapışmış olmamalıdır. Lens hasar görmüş ise asla kullanmayın ve çöpe atın.

Kontakt Lenslerde Temizlik ve Hijyen :

Lens kullanımına başlarken göz sağlığınız için kesinlikle dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi lens bakımının ve temizliğinin nasıl gerçekleştirileceği konusudur.

Bakım malzemelerini yanınızda bulundurmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Fakat lensi solüsyonda bekletmek tam olarak lensin temizlenmesi anlamına gelmemelidir.

Lensi temizlemek için seçilen güvenli ortam ve lense el ile temas etmeden önce ellerin yıkanması lensin hijyeni açısından önemli etkenlerdir. Temizlik sırasında dahi lenslerinizi karıştırmamak için temizliğe her zaman aynı lensten başlamanız da size kolaylık sağlayacaktır.