Yumuşak Lens

Yumuşak lensler göz küresine mükemmel bir şekilde otururlar ve kullanıcı tarafından varlıkları neredeyse hissedilmez. Yumuşak lens çeşitleri görme kusurlarını düzeltmek için kullanılırlar ve göz küresine tam olarak oturduklarından sert lenslerden daha konforludurlar.Yumuşak lens çeşitleri miyop, hipermetrop,astigmat ve presbiyopi görme kusurlarını düzeltmek için kullanılabilirler.


Yumuşak kontakt lens göz küresine çok iyi uyum sağladığından küçük toz partiküllerinin göze kaçma olasılığı çok çok azdır. Yumuşak lensler, gözün nem oranını korumak ve lensin yüzeyinin sürekli nemli kalmasını sağlamak için özel maddelerden üretilirler. Yumuşak kontakt lenslerin diğer tüm özelliklerinin yanı sıra en önemli avantajları oksijenin serbest akışına izin vermeleri yani oksijen geçirgen olmaları, sonuç olarak da göz sağlığını korumalarıdır.

Günlük yumuşak lens çeşitleri her gün sonunda atılmaları gerektiği için biraz daha maliyetli olabilirler ama temizlenme ve lens solüsyonu içinde bekletilme gibi gereksinimleri ortadan kaldırdıkları için Avrupa’da en çok tercih edilen yumuşak lens türlerindendir. Lens kullanıcıları günlük yumuşak lensleri aylık lenslerinin yanında bulundurarak ara ara mesela sadece seyahat ederken, spor yaparken yada çok yoğun günlerinde aylık lenslere zarar vermemek yada kaybetmemek için günlük lensleri tercih edebilirler.